Uppdaterad information om infoträff och läger i Lycksele 22-24/9

Här kommer lite information till er som har anmält er till lägret i Lycksele i helgen. Informationen har även skickats på mail till alla anmälda, men vi lägger upp den här också om något mail har kommit bort. Längre ner finns även information för er som har anmält er till infoträffen på fredag.

På lägret kommer ledare från Västerbottens Skidförbund kommer att bo med er på hotellet och eleverna och tränarna på Skidgymnasiet kommer att bo hemma, men alla äter och tränar tillsammans. Inför varje träningspass samlas ni ombytta för träning utanför hotellet vid utsatt tid. Nedan ser ni en utrustningslista och programmet för helgen.

Vänligen meddela om ni får förhinder och inte kan delta på infodagen och/eller lägret.

Varmt välkomna!

/Terese, Petter, Peter och Cathrine

 

Utrustning

Löparskor och inomhusskor
Badkläder
Utrustning för rullskidor klassiskt och fristil
Hjälm och reflexväst eller fluoriserande kläder är ett krav på rullskidpassen

 

Lägerprogram

 

Fredag        

17:00-17:45 Incheckning på hotell Lappland

18.00 Rullskidor skate – teknik och impulser

21:00 Kvällsfika

Lördag        

7:00 Frukost

8:30 Rullskidor klassiskt A3 Bocksliden

11:30 Lunch

15:45 Löpning A1

18:30 Middag

SPA efter middagen för alla

21:00 Kvällsfika

Söndag        

8:30 Rullskidor skate sprintintervaller

11:00 Lunch

14:45 Styrka och stakning (samling på skidgymnasiet)

17:30 Middag

 

Infoträff

Välkommen till er som har anmält er på informationsträff på Lycksele Skidgymnasium. Vi inleder dagen med gemensam lunch som vi bjuder på i elevmatsalen. OBS (uppdaterad information): Vi träffas på skidgymnasiet 11.45 och går gemensamt till matsalen. Därefter informerar vi om Skidgymnasiet och visar er runt i våra lokaler. Under eftermiddagen kommer vi att träna ett lättare styrkepass och de som vill får möjlighet att prova på att åka rullskidor på vårt rullskidband. Medtag träningskläder för styrka inomhus och klassiska pjäxor och stavar om ni vill testa på att åka på rullskidbandet. För deltagare på lägret (ej föräldrar) bjuder vi även på middag innan kvällens träningspass.

Program infoträff

11:45 Samling på skidgymnasiet

12:00 Lunch i elevmatsalen

12:45 Information om skidgymnasiet och visning av lokaler

14:15 Kaffe

14:45 Träning styrka

15:15 Visning av rullskidband och prova på att åka på bandet (valfritt)

16:30 Middag för lägerdeltagare

18:00 Träningspass Rullskidor skate – teknik och impulspass

Paste your AdWords Remarketing code here