Tre pallplaceringar 5/10km Klassiskt i kallt Åsarna

Idag har den tredje deltävlingen i Scandic-Cup avgjorts på anrika Åsarna skidstadion. Det var riktigt kallt under gårdagen och det var länge osäkert om det skulle bli någon tävling, men som tur steg temperaturen så pass att tävlingen kunde genomföras. Bortsett från att det var lite kallt så var det perfekta förhållanden och fina banor.

Rebecka Öhrn och Elina Rönnlund gjorde grymma lopp och gick på en andra och tredje plats i D19/20. Rebecka var endast 2,4sek efter segrarinnan Ebba Andersson. I H19/20 Knep Markus Fredriksson en kanon fin 2:a plats, även Jens Selahn gjorde ett jätte bra lopp och slutade på 9:e plats.

Jag lyckades fånga några elever på bild när de forsade förbi i spåret.

Jens Selahan

Jens Selahan

Rebecca Öhrn

Rebecca Öhrn

Ellen Holmgren

Ellen Holmgren

Marcus Grate

Marcus Grate

 

Paste your AdWords Remarketing code here