Träningstävling i Arvidsjaur

Vi befinner oss på läger i Arvidsjaur och i morse gick säsongens första träningstävling av stapeln. Det var fina förhållanden med nydragna spår, -10 grader och klart fint väder. Tjejerna körde 5 km fristil och dagens segrare blev Ida som trivdes på hemmabanan. På andra plats var ännu en Arvidsjaurbo, före detta eleven Mimmi och Olivia kom på tredje plats. Killarna körde 10 km och där segrade Simon före Mattias och Oscar.

Efter lunch har vi tittat på Vinterstudion och sen kom Idas mamma och bjöd på nybakade lussekatter och pepparkakor. Perfekt för att fira första advent. Eleverna tackar så mycket för fikat!

Ellen redo för start

Ellen redo för start

Elsa på startlinjen

Elsa på startlinjen

Hedda, Hulda och Ida firar första advent med fika

Hedda, Hulda och Ida firar första advent med fika

Grabbarna gillar lussebullarna

Grabbarna gillar lussebullarna

Paste your AdWords Remarketing code here