Tannbergssprinten och Tannbergsloppet

I helgen har det varit fina hemmatävlingar i Lycksele i bra förhållanden, och många elever har stått på startlinjen. Vi var lite nervösa tidigare under veckan när termometern visade +6 grader, men med fantastiska insatser från funktionärer och spår-Ulf så blev det väldigt lyckade tävlingar.

På lördagen kördes en fartfylld sprint i fristil där Wilma Jönsson imponerade och vann D17-20 före Alice Hellström på andra plats och Olivia Persson på tredje plats. I H17-20 segrade Simon Karlsson före tvåan Gustav Kvarnbrink och Mattias Sundin på tredje plats.

På söndagens distanslopp vann Wilma igen denna gång före Ida Gustavsson på andra plats och Olivia Persson på tredje plats. I herrarnas juniorklass tog Simon ytterligare en vinst. Därefter var det en rafflande sekundstrid om resterande pallplatser. Tvåa blev Tobias Lindman 0,6 sekunder före trean Mattias Sundin som var två sekunder före Oscar Årebäck på fjärde plats.

Sandra är glad över att få tävla

Sandra är glad över att få tävla

Ellern krigar på

Ellern krigar på

Banchefen Petter är nöjd med spåren och åkarnas insatser

Banchefen Petter är nöjd med spåren och åkarnas insatser

Simon och Mattias gör upp i sprinten

Simon och Mattias gör upp i sprinten

Oscar i prologen

Oscar i prologen

Emrik flyger upp för backen

Emrik flyger upp för backen

Tack till Carl Schogster för fina bilder!

Paste your AdWords Remarketing code here