Talliden och Bocksliden

Hösten har kommit på allvar och träningen flyter på riktigt bra här i Lycksele. Visst är det några som har dragit på sig en liten höstförkylning, men de flesta har tillfrisknat väldigt snabbt. I veckan har vi bland annat sprungit Talliden som är ett långpass med löpning som tar runt 3 timmar, och idag gjorde vi premiär på skaterullskidor uppför Bocksliden. Tidigare har vi kört klassiska intervaller där, och nu var det alltså dags att testa skateintervaller. Det gick riktigt bra och blev ett tufft och bra pass som eleverna gärna vill göra om igen.

 

Mattias var stark uppför backen.

Mattias var stark uppför backen.

Elina och Oscar körde på bra.

Elina och Oscar körde på bra.

Tobbe, Jens och Elina

Tobbe, Jens och Elina

Nu börjar vi se fram emot nästa veckas läger i Sollefteå. Det blir ett läger med rullskidfokus på den fina rullskidbanan där. Vi kommer bland annat att köra en träningstävling både i klassiskt och en jaktstart i fristil.

Paste your AdWords Remarketing code here