Staktest (även kallat RÖK-test)

Idag kör vi staktest på rullskidor på gång-och cykelbanan från Hedlunda Ett test som tar mellan 5-7 minuter.  På förmiddagen har Julia Nyström, Jonna Sundling, Mimmi Björn, Elias Persson, Ola Jonsson, Erik Wikberg och Tove Bäckström stakat. Ibland när vi kört detta test har det vait blött, kallt och blåst, men idag var det bästa tänkbara förhållanden. sol, +20 och mycket lätt medvind. I dessa optimala förhållanden satte samtliga som körde på förmiddagen personliga rekord. Bra jobbat. Alla kör på två par testskidor som vi har för att få så lika förutsättningar som möjligt. Vi filmar även för att analysera staktekninken. Under em kör ytterliggare 13 st.

Ola Röktest 2013

                                                                      Ola Jonsson värmer inför staktest

Paste your AdWords Remarketing code here