Stafett Guld till IFK Umeå

På den avslutande dagen på JSM i Ö-vik kördes det stafetter. Sofie Elebro åkte den första sträckan för IFK Umeå och hängde med i täten till första växling. Elina åkte andra sträckan och tappade 22 sekunder till täten. Jonna Sundling på sista sträckan åkte i kapp och kunde ohotad defilera hem guldet till IFK Umeå med 27 sekunders marginal till Östersund på andra plats och Domnarvet knep bronset.  Lycksele blev 10:a med Frida, Ellen och Cecilia i laget. Hägglunds med Julia, Maja och Linda blev 11:a.

I herrstafetten segrade Falun Borlänge före Garphyttan och Åsrana på tredje plats. Hägglunds blev 9:a med Daniel Johansson på sista sträckan. Täfteå slutade på 16:de plats.

IMG_0735

                                 IFK Umeås segrande damlag Jonna Sundling Sofie Elebro och Elina Rönnlund

Paste your AdWords Remarketing code here