Sprintträning på gokartbanan

Ett roligt och givande sprintpass kördes idag på gokartbanan. Även fast alla hade trötta kroppar så gjorde de bra ifrån sig.

Passet började med uppvärmning där det blev bla. fartlek för att värma upp kroppen inför de kommande heaten som skulle köras. Efter gavs det tips på hur man startar snabbt och tar perfekta kurvor. Sedan blev det dags för heat där de fick mäta sina krafter mot varandra. Ungdomarna tog sig igenom fyra heat och avslutningsvis kördes det korta intervaller där de öste fullt i 15 sekunder och vila i 45 sekunder.

 

Här visas det hur man startar snabbt

Här visas det hur man startar snabbt

IMG_9274

Startklara brudar

Startklara brudar

Mattias och Marcus visar kurvtagning

Mattias och Marcus visar kurvtagning

Ledarna tipsar!

Ledarna tipsar!

Snygga målgångar!!

Snygga målgångar!!

Full fart

Full fart

Paste your AdWords Remarketing code here