Sprint Scandic-cup i Åsarna.

Under gårdagen var det fristils sprint som stod på programmet i Åsarna, temperaturen var betydligt behagligare än under gårdagens tävlingar och förhållandena i spåret far perfekta. Det var 9st elever från Lycksele skidgymnasium som klarade det nålsögat som prologen är.

I D17/18 gick Hulda Forsberg till kvartsfinal och i H17/18 klarade Tobias Lindman kvalet och fick åka kvartsfinal. I D19/20 gick Linda Ström, Elina Rönnlund och Rebecca Öhrn vidare från kvalet. Linda blev utslagen efter en jämn kvartsfinal, Elina togs sig till semifinal och Rebecca tog sig ända till final där hon även idag fick kliva upp på pallen som 3:a. I H19/20 gick Jens Selahn till kvartsfinal. Carl Schogster gjorde ett starkt kval och kontrollerade sin kvartsfinal men semifinal blev förstörd efter ett stavbrott. Marcus Fredriksson och Marcus Grate gick ända till final. Fredriksson slutade 6:a i en jämn och tuff final, Grate fajtades om segern ända in till sista metern men fick se sig knappt slagen och slutade på en fin 2:a plats.

RÖ

Final startfält i H19-20 med Marcus X2

Final startfält i H19-20 med Marcus X2

Carl i början av sin kvart

Carl i början av sin kvart

 

Linda & Elina

Linda & Elina

Paste your AdWords Remarketing code here