Sollefteå dag 2

Trötta men taggade gick vi till hotell frullen tidigt på morgonen. Dagens första pass bestod av klassiska intervaller här på rullskidbanan. Under uppvärmingen visade Peter oss intervallbanorna, därefter körde vi igång. Vi började med 4 lite kortare intervaller på 2 km spåret. Sedan for vi vidare till den längre intervall slingan, som var riktigt tuff med långa backar som var riktigt dryga. Tränarna blev mycket imponerade över oss alla som slet som djur runt banorna. Dagen pass gick ut på att låta hjärtat slå hårt under längre tid.
Efter passet blev det dusch och god mat på hotellet, följt av utcheckning från hotellrummen. Nu sitter alla småsömniga skidåkare (och Calleman ligger och sover) och inväntar det sista passet. Det blir 2-3 timmars lugnt skatepass med löpning för de som vill.
Lägret avslutas med dusch, mat, hemfärd och obligatorisk mycket extrem musik med professionella dj som Lycksele Skidgymnasium lyckades hyra in för en skaplig summa.

Olivia och Wilma

Gänget i Sollefteå

                                                       Under uppvärming och genomgång av intervallerna

Peter och Johan Sollefteå

                                                                              Peter och Johan Forslund

Dimma Sollefteå

                                                                  Morgondimman lägger tät nere i byn

Johan Nilsson Sollefteå

                                                                                    Johan Nilsson

Viktor Sollefteå

                                                                                    Viktor Karlsson

Paste your AdWords Remarketing code here