Snö och Coopertest

9/10 SNÖ OCH COOPER

Morgonen började 08.30 med en gemensam samling innan passet, tränarna informerade om b.la. skidskipning och tester i Umeå.

På schemat idag stod coopertest med 7 stycken 70/20 intervaller efter det. 7 tappra killar och 6 stenhårda tjejer genomförde testet i dagens snöväder. De som av någon anledning inte kunde springa körde hårt på spinning cyklarna inne i gymmet då vägarna var för slaskiga för att åka rullskidor på. Trots det tuffa vädret så kämpade alla löparna på bra och fick fina tider. Men p.g.a. förhållandena så var det inte någon dag för rekord. (trots det hade vi två personliga rekord på Mattias Sundin och Carl Schogster)

Nu pustar alla ut, duschar, äter och laddar om för styrkepasset i eftermiddag!

/ Dagens varvräknare, Tove Åk 4

DSC_0874

3000 meterslöparna på startlinjen

DSC_0882

Ola Jonsson, Lukas Adolfsson och Mattias Sundin

DSC_0885

Från Vänster Sandra, Johan F, Rebecca, Petter, Tobias, William och Linnea

Paste your AdWords Remarketing code here