SM i Piteå och JVM-uttagning!

Förra veckan fick vi uppleva en spännande SM-vecka i Piteå, där några av våra elever ställde upp och utmanade seniorerna på ett imponerande sätt. Bland annat tog Elina Rönnlund en bronsmedalj tillsammans med IFK Umeås stafettlag, där även Jonna Sundling och Linn Sömskar ingick, båda före detta elever på Lycksele skidgymnasium.

Jonna, Linn och Elina på prisutledningen efter SM-stafetten

Jonna, Linn och Elina på prisutledningen efter SM-stafetten

Rebecca Öhrn gjorde en riktigt fin insats på skiathlon där hon kom på 11:e plats och blev 5:a i U23 SM.

Rebecca Öhrn

På herrsidan gjorde Marcus Grate en riktigt stark insats på sprinten där han hade 6:e prologtid, slutade totalt på 9:e plats och tog en silvermedalj i U23-klassen. Även Marcus Fredriksson gjorde stabila starka lopp med bland annat en 16:e plats på 15km klassiskt vilket räckte till 4:e plats i U23 SM.

Dessa fina SM-resultat, tillsammans med bra prestationer tidigare i vinter har gjort att 4 elever är uttagna till JVM som går av stapeln den 22-28 februari i rumänska Cheile Gradistei. Samtidigt som JVM går U23 VM där två före detta elever är uttagna: Björn Sandström och Jonna Sundling.

Stort grattis till Elina Rönnlund, Rebecca Örhn, Marcus Fredriksson och Marcus Grate! Grattis även Jonna och Björn! Lycka till med uppladdningen inför och tävlingarna under JVM och U23 VM.

Läs mer om uttagningarna på Sweski.

Marcus Grate och Marcus Fredriksson

Marcus Grate och Marcus Fredriksson

Paste your AdWords Remarketing code here