Skiathlon på JSM

I dag visade sig solen äntligen i Lycksele igen efter gårdagens regn. Det blev fina och fartfyllda tävlingar med många spännande dueller. Ingen lycksele elev fick kliva upp på pallen idag men det fanns gott om fina resultat. I D17-18 var Elina Rönnlund 5:a och strax efter radade Linnea Stark, Wilma Jönsson och Linda Ström upp sig på 10:e 11:e respektive 12:e plats. I H17-18 slutade Marcus Fredriksson också på en fin 5:e plats efter att ha plockat många placeringar i slutet av loppet, även Mattias Westerlund gjorde en stark avslutning och slutade på en 11:e plats. I H19-20 gick Björn Sandström in på en stark 6:e plats efter att ha varit med och krigat i en tätklunga som hängde ihop ända till den allra sista kilometern.

DSC_3914Björn Sandström

 

DSC_3887Elina Rönnlund

DSC_3891Wilma Jönsson

DSC_3905Marcus Fredriksson

DSC_3893Saga Stenman

 

 

Paste your AdWords Remarketing code here