Skandinavisk Cup Skellefteå

Tävlingsåret 2014 är igång på allvar. Under trettonhelgen 4-6 januari avverkas en sprint i Skellefteå och två distanslopp i Piteå. Det var tänkt att alla tre dagarna skulle köras i Skellefteå men pga snöbrist i Skellefteå blev man tvungen att flytta de två distansloppen till Piteå som kan erbjuda en 3,75 metersbana. Dagens sprint en deltävling Skandinaviska Cupen för seniorer erbjöd ett högklassiskt startfält med bla 110 anmälda norska åkare. Ett av de bästa stratfälten i Skandinaviska cupens historia, med åkare som Kalla, Hellner, Emil Jönsson,Teodor Petterson och Öystein Petersen bara för att nämna några , totalt över 300 startande. bland dessa återfanns några Lyckseleelever som tog chansen att mäta sina krafter mot seniorerna efter för många dåligt med tävlande under jullovet. En bra genomkörare inför Idre kommande helg där JVM- test och juniorcup avgörs. Tjejerna lyckades bäst. Jonna Sundling och Elina Rönnlund gick vidare från prologen med en 5:te respektive 26:de plats i prologen. Elina blev utslagen i kvarten av Jonna och klubbkompisen Linn Sömskar. Jonna hade en tuff semi men kom starkt på slutet och gick till final. Finalen vanns av Charlotte Kalla före Stina Nilsson och Jonna på en mycket fin tredje plats.

DSC_0153

Dagens prispall i D21 sprint i Skandinaviska Cupen i Skellefteå

2:an Stina Nilsson, 1:a Charlotte Kalla och 3:a Jonna Sundling

Paste your AdWords Remarketing code here