Scandic cup Sprint i Idre

Säsongens första tävling i Scandic cup avklarad med tuffa förhållande med blåst och snö. Redan klockan 09.00 drog prologen i gång där många av skolans elever var på hugget och visade att formen fanns. Mattias Vesterlund har gjort många bra prologer och så även idag med en fjärde plats. Tyvärr har även Mattias haft oturen när det dragit ihop sig till finalpasset och ramlat eller trasslat till det, så även idag. Finalerna började med damer 17-18 där Linn Svahn fick kliva upp på pallen för första gången i en juniorcup. I den äldre damklassen blev det tufft ända in i mål där både Elina Rönnlund och Rebecca Öhrn kämpade om segern. Starkast var ändå Emma Ribom från Kalix. Elina åkte in på en fjärde plats och Rebecca fick kliva upp på pallen som trea. I herrar 19-20 imponerade Marcus Grate redan i prologen, men det skulle visa sig att han bara skulle bli starkare och starkare under dagen. I finalen kunde ingen hota Marcus som avstannade tog hem segern, med sig hade han Marcus Fredriksson som spurtade om en tredje plats, men tyvärr räckte han inte riktigt ända fram och slutade fyra. Dagens mäktigaste ryck stod Carl Schogster för, efter stavbrott i starten körde han i kapp hela startfältet och var uppe på en andra plats. Rycket kostade mycket kraft och Carl missade semin med en hårsmån.

Vi vill även gratta våra gamla elever från skidgymnasiet. Jonna Sundling och Linn Sömskar som båda fick kliva upp på pallen.

 

Finalisterna i H19/20,

Rebecca

Grate på upploppet i finalen

Linn i täten

Marcus Fredriksson

Elina

 

Ellen Holmgren

Hulda Forsberg

Paste your AdWords Remarketing code here