Scandic-cup i Kalix

Idag har alla klasser kört en prolog på 2.5 km, en ganska ovanlig distans där det är lätt att spränga sig om man går ut för hårt. Först ut på förmiddagen var tjejer 17-18 där Ida Gustavsson körde in som 16:e tjej, Hulda Forsberg har haft en positiv formkurva under hela vintern och så även i Kalix där hon åkte in på 21:a plats. I herrar 17-18 visar Lukas Adolfsson att den fina sprinten på JSM inte var någon tillfällighet, Lukas blev 14 man och endas 3 födda 1998 var före honom. Även Mattias Sundin och Jacob Stark tog poäng på dagens tävling.  I den äldre tjejklassen var Elina Rönnlund tillbaka efter sjukdom, hon skaffade sig ett bra utgångsläge inför morgondagen Elina blev endast slagen av Jenny Solin. Alla tjejerna från skidgymnasiet i Lycksele åkte in bland de 10 bästa, Elina 2:a Rebecca Öhrn 4:a Linnea Stark 8:a  Cecilia Mårtensson och Mimmi Björn delad 10:a. Sist ut var herrar 19-20 där Björn Sandström fortsatt har otur med sig, under lördagens 50 km gick staven sönder och så även idag. Björn gjorde ändå ett bra lopp och kom in som 12:a, Marcus Grate 8:a och bäst av skidgymnasiekillarna blev Marcus Fredriksson med en fin 5:e plats.

Hulda Forsberg

Hulda Forsberg

Elina Rönnlund

Elina Rönnlund

 

Marcus Fredriksson

Marcus Fredriksson

Paste your AdWords Remarketing code here