Scandic-cup i Idre

Lång dag i Idre med mycket framgång men även en del missöden. I prologen var det många fina insatser, Mattias Vesterlund var snabb i prologen och åkte in på en 5 plats och även förstaårsjunioren Mattias Sundin visade att träningen under hösten gett resultat och åkte in på en 14 plats. Tyvärr var glädjen slut där för både Sundin och Vesterlund, i kvartsfinalen bröt Sundin en stav och Vesterlund tappade skidan i andra backen. Vesterlund visade att han är att räkna med, hämtade skidan åkte ifatt de andra och spurtade till sig en 4 plats i sin kvartsfinal. I damer 17-18 fick Elina Rönnlund kämpa hårt i semifinalen, efter ett fall i starten var hon tvungen att runda hela fältet.  Elina lyckades runda fältet och ta sig till final. I finalen fanns det ingen som var i närheten att matcha henne, Elina tog täten omgående och åkte ifrån sina konkurrenter. I damer 19-20 gjorde Jonna Sundling dagens snyggaste omkörning i första uppförsbacken rundade hon 2 åkare i ytterkurvan. Jonna visade sin styrka och åkte sedan ifrån sina motståndare.

Herrarna som tog sig vidare från kvarten i H-17-18 var Marcus gånger två, Grate och Fredriksson. Grate var stark i semin och gick vidare utan problem och Fredriksson gick vidare på tid. I finalen visade båda två att de är att räkna med. Efter en strak spurt av Grate stod han som segrare efter att man granskat målfotot. Fredriksson knep bronset efter en stark kämpainsatts idag. I H19-20 representerade Björn Sandström Lycksele Skidgymnasium och det på ett mycket bra sätt genom att ta sig ända till final och där sluta som femma.

Lse finalister

Elever som tog sig till final idag: Marcus F, Björn, Elina, Marcus G och Jonna

Grate & MF Idre

Marcus Grate och Marcus Fredriksson

Mimmi Idre

Mimmi Björn

Julia Idre

Julia Nyström

Cissi Idre

Cecilia Mårtensson

Elina Prolog Idre

Elina Rönnlund

Jens Idre

Jens Selhan

Saga Idre

Saga Stenman

 Sundin Idre                                                                                        Mattias Sundin

Oskar & Björn Idre

Björn Sandström har tagit rygg på Oskar

Vesterlund Idre

Mattias Vesterlund

 

Paste your AdWords Remarketing code here