Scandic-Cup

Tredje deltävlingen i Scandic – cup har avgjorts i helgen i Ulricehamn med fina insatser under båda dagarna. Jonna Sundling fortsatte att visa fin form genom att vinna sprinten och på distansen knipa en tredje plats.  I den yngre juniorklassen verkar många hittat formen inför JSM och de avslutande cuperna. Rebecca Öhrn och Linnea Stark krigade om topplaceringar båda dagarna, för Rebecca blev det en femteplats både på distansen och på sprinten.  Linnea vann B finalen och kom trea på söndagens distanslopp. Även de yngre grabbarna var långt fram båda dagarna.  Marcus Fredriksson var i final på sprinten och på distansen missade han pallen med endast en sekund. Efter lite strul med ryggen och sega ben verkar Marcus Grate hittat formen och åkte in på en åttonde plats på distansen.

 067

Paste your AdWords Remarketing code here