Rullskidpass efter Busjövägen

Under den andra skolveckan har det fina höst- nästintill sommarvädret hållit i sig, så vi har fått många fina pass. Under onsdagen ett klassiskt pass ut till grannbyn Busjön, en av de mest kuperade vägarna i närområdet som erbjuder fin klassisk åkning med flera backar där man kan diagonala, vilket inte är så vanligt förekommande längs vägarna. Filmkameran har varit med så nu finns det en del film att analysera på datorn.

Nu ser vi fram emot fredag och avresa till Hemavan för läger i några dagar. På vägen stannar vi till i Storuman för att fartpass på rullskidbanan.

DSC_0812

                                                                 Mattias Vesterlund och Jonna Sundling

DSC_0815

                                                                                    Tove Bäckström

DSC_0817

                                                                                           Marcus Grate

Paste your AdWords Remarketing code here