Premiär på skidor

Veckan som snart är slut har bjudit på varierad träning med löpning, stavgång, styrketräning och efterlängtad skidåkning. Redan under tisdagen började många av eleverna hoppas på skidåkning, tyvärr var snön väldigt blöt så vi tog beslutet att istället åka till Bocksliden och köra skidgångsintervaller. Under onsdagen började vi trampa spår 3 mil utanför stan, där finns nämligen Lyckseles glaciär. Torsdag morgon var det dags för premiär på skidor, spåren var inte helt perfekta men 2 timmars åkning blev det i alla fall. I helgen åker vi på läger till Saxnäs och när vi kommer hem är vi övertygade om att spåren på Långlidenvägen är perfekta!

                                                       DSC_0650

 

 

  DSC_0646Cecilia och Mimmi

 

 

Elina och Linda

Paste your AdWords Remarketing code here