På skidor i Lycksele

Efter fyra tuffa dagar i Saxnäs med bra träning, vilades det på onsdag från träning. Det var teori och förberedelse inför dagens Tannbergsmässa. Där skolan visar upp vilka studiemöjligheter det finns på skolan för åk 9.

Till våran stora besvikelse fick vi under gårdagen veta att våran väg där vi brukar åka skidor uppe i Långliden var plogad och grusad. Vi hade bett våran spårkörare Roland Forsgren åka dit och preparera under onsdagen. Men lyckliktvis är Roland initativrik och hittade en nygammal väg att preparera på. Vi har tidigare haft spår på denna väg även om det är ganska många år sedan. Utefter Israelsdammen som vägen så vackert heter har vi nu ett 5 km långt skatespår att åka fram och tillbaka på. Här har vi idag kört intervaller. Spåret är mycket bra även om det finns risk för att åka på en eller annan sten.

Jonna

                                                                                       Jonna Sundling

Julia och Peter

                                                                                        Julia och Peter

Frida och Hedda

                                                 Veckans PRAO elever Frida Karlsson och Hedda Berglund

Paste your AdWords Remarketing code here