Medaljer till Lycksele skidgymnasium

JSM i Torsby startade idag med skiathlon, på tuffa banor och tungt före i vårvärmen. Först ut på morgonen var tjejerna i 17-18. Där Ida Gustafsson gjorde en mycket bra insatts efter att startat sist. Ida åkte om ca 50 åkare och slutade som tia. Första års junioren Linn Svahn såg pigg ut under hela loppet men i den långa backen på skaten fick hon släppa Frida Karlsson som vann före Linn. I herrar 17-18 krigade Tobias Lindman hela vägen in i mål och slutade som elva. Tobias åkte sista varvet lika fort som segraren i klassen. Under dagens lopp var det många som gick ut hårt och fick sota för det senare i loppet, men i den äldre herrklassen gick Viktor Thorn ut fruktansvärt hårt och höll hela vägen in i mål. Viktor splittrade fältet redan i första backen. Marcus Fredriksson tog på andra varvet upp jakten på Viktor, Marcus krigade ensam i det blöta föret men 1 km före mål kom Filip Danielsson upp i rygg och förbi. Marcus slutade på en mycket fin tredje plats. Fredrikssons klubbkompis Mattias Vesterlund åkte upp sig i fältet under skaten och slutade tia. Mattias hade fjärde bästa tid på skaten, vi får hoppas att formen håller i sig till lördag för Mattias. En som hittat formen är också Elina Rönnlund. Elina tog redan från start rygg på Emma Ribom, som drog hårt under den klassiska delen. Efter skidbytet såg Elina pigg ut och när tjejerna kom till sista långa backen skruvade Elina upp trycket och Emma hade inte nog med kraft för att svara och Elina kunde gå ifrån och säkra guldet. Rebecca Öhrn gjorde ett bra lopp och slutade som fjärde tjej. Imorgon fortsätter JSM med sprint och det ser vi fram emot.

Medaljörer

Medaljörer

Linn Svahn

Linn Svahn

Ida Gustavsson

Ida Gustafsson

Elina i rygg på Emma

Elina i rygg på Emma

Tobbe Lindman

Tobbe Lindman

Marcus Fredriksson först i mittenspåret

Marcus Fredriksson först i mittenspåret

Mattias Vesterlund

Mattias Vesterlund

Paste your AdWords Remarketing code here