Läger i Sollefteå

Mitt namn är David Nordström och nu har det blivit min tur att göra ett inlägg på bloggen då jag är med på lägret som chaufför. Jag är tidigare elev på skidgymnasiet och tog studenten för 3,5 år sedan. Tänk vad tiden går fort, galet..

Hur som helst så är det Läger i Sollefteå som gäller på deras grymt fina rullskidbana. Bor gör vi på Hotell Hallstaberget, ett grymt fint hotell med väldigt bra mat och ett stenkast från rullskidbanan. Planeringen är att eleverna som går årskurs 1 och 2 ska vara här och träna idag och imorgon medans eleverna i årskurs 3 och 4 stannar och kör dubbla pass även på Torsdag! På schemat idag stod rullskidor skate distans på morgonen och ett klassikst intervallpass på eftermiddagen. På skatepasset var eleverna ute mellan 2-3 timmar och fokus låg på teknikträning och en del av passet kördes utan stavar.

Eftermiddagen blev lite dramatisk då ett fall som resulterade i ett sprucket ögonbryn skedde redan under uppvärmningen och en väjande tränare ramlade på rumpan och fick skrapsår! Efter ett förhållandevis snabbt besök på akuten med några stygn så är alla hemma och hela, förutom Petter som fortfarande klagar på sin onda rumpa..I övrigt så flöt intervallerna på bra varje intervall tog ca 4-6 minuter och eleverna körde 5-8 stycken. Fokus med passet var att man skulle tänka på att sträcka ut och åka avslappnat även fast det går fort och det var bra tryck i ben och armar!

Imorgon blir det träningstävling, först ett race klassiskt och sen kör vi jaktstart i skate. killarna åker 9,2km och tjejerna kör 5,8km per race. Tagga tagga tagga!!

Hörs hej!20150929_171455 20150929_171531 20150929_164808 20150929_164605

Paste your AdWords Remarketing code here