Läger i Hemavan

Nu befinner vi oss i Hemavan på läger, och har hittills klarat av två fina pass. Igår på vägen hit stannade vi i Storuman, där vi körde tuffa skateintervaller på rullskidbanan. Banan är relativt platt med ganska korta stigningar, vilket kanske låter lätt, men gör att man hela tiden måste ligga på och aldrig får vila i långa utförsbackar. Dessutom var det ett ypperligt tillfälle att träna lite extra på tekniken i växel 4. Björn Ferry gjorde och sällskap och gav oss bra sparring på passet. Intervallerna tog mellan 5 och 6 minuter och det blev sammanlagt 4-5 intervaller.

1815

Linn och Ida tar i på intervallerna

1823

Rebecca försöker skaka av sig Peter.

1812

Grate och Carl

1811

William, Ellen och Clara

1808

Efter ett väl genomfört pass blev det en snabb dusch och sedan tacobuffé till middag innan vi rullade vidare mot Hemavan. Idag sprang vi ett fint 3-timmarspass över fjället, och i eftermiddag står stakning på schemat.

Fin utsikt

Fin utsikt

Skidåkare älskar snö!

Skidåkare älskar snö!

Vi fick vada över bäckar.

Vi fick vada över bäckar.

Härlig höstdag på fjället

Härlig höstdag på fjället.

Paste your AdWords Remarketing code here