JVM-test i Torsby

I helgen körs det Scandic-cup/JVM-test i Torsby och i dag har den första tävlingen av totalt tre gått av stapeln. Dagens lopp en klassisk sprint var ett rent JVM-test och ingår inte Scandic-cuppen och kördes därför i H/D 17-20 klass, vilket innebär att det blir stora startfält och ännu tightare och tuffare att slå sig in blanda de 30 bästa som får köra finalerna. 7st Lycksele elever lyckades slå sig in på rätt sida om det magiska 30-strecket i kavalett. Alla de som tog sig vidare kämpade på bra i för juniorsidan ovanligt täta finaler, jag tycker nog att samtliga Lycksele elever höjde sig ett snäpp från kvalet. Linnea Stark slutade på 19:e plats, Linda Ström på en 13:e, Mimmi Björn tog sig vidare till Semi-final och slutade till slut på en 10:e plats. Elina Rönnlund övertygade mer och mer för varje het som kördes och blev till sist 3:a i en mycket tät och spännande final. William ”Wille” Strömberg gick in på en 20:e plats, Marcus Fredriksson på en 19:e, Marcus Gratte övertygade både i kvart och semi och tog sig ända till final där han knep en finfin 3:e plats.

Marcus Grate krigar om ledningen i semifinalen med Petter Nilsson

Marcus Grate krigar om ledningen i semifinalen

Elina och Mimmi sida vid sida i semifinalen

Elina och Mimmi sida vid sida

Linnea Stark

Linnea Stark

Paste your AdWords Remarketing code here