JSM Sprint i Torsby och flera medaljer till Lycksele skidgymnasium

JSM sprinten började som vanligt med prologen där många elever gjorde bra ifrån sig. Oscar Årebäck från Boliden lyckades för första gången gå vidare från kvalet efter en grym sista backe. Hulda Forsberg imponerade stort i kvalet och åkte in som åttonde tjej, även i kvarten åkte hon riktigt bra men tyvärr tog dagen slut där. Linn Svahn visade redan igår att formen var bra med en andra plats. Redan efter målgång i går var siktet inställt på guld på dagens sprint, kändes faktiskt som att ingen var riktigt nära att utmana Linn som tog hem guldet i damer 17-18. Elina Rönnlund stod för dagens upphämtning, redan i starten vurpade Elina och knäckte staven. Pappa Per var snabbt framme med en ny och jakten var i gång. Elina lyckades nästan med det omöjliga, hon åkte upp resten av startfältet och åkte in som tvåa i semifinalen. Trots att Elina pressade kroppen maximalt i semifinalen orkade hon samla kraft till finalen och åkte in på en tredje plats. I herrar 19-20 drog den omöjliga Viktor Thorn upp farten, endast två grabbar orkade inledningsvis hänga på och en av dem var Marcus Grate. Men i det tuffa föret orkade inte Grate riktigt ända fram och gick i mål som trea. Imorgon är det vila för juniorerna men på lördag är det dags igen med 5km och 10km skate.

Linn är nöjd efter guldet

Linn är nöjd efter guldet

Elina sprintar mot mål

Elina sprintar mot mål

Marcus Grate

Marcus Grate

Hulda Forsberg

Hulda Forsberg

Oscar Årebäck

Oscar Årebäck

Wilma Jönsson gjorde en fin comeback efter sin skada

Wilma Jönsson gjorde en fin comeback efter sin skada

Jens Selahn med full attack

Jens Selahn med full attack

 

Paste your AdWords Remarketing code here