JSM Sprint

Det har varit en spännande sprint dag i klassiskstil med många fina prestationer. Till att börja med stort grattis Elina Rönnlund till JSM-guldet!! I D17-18 finalen hade Elina även sälskapp av träningskompisen Linda Ström som åkte mycket bra under hela dagen och slutade på en fin 5:e plats, starkt jobbat Linda! Rebecca Öhrn gjorde även hon en bra tävling och missade finalen med minsta möjliga marginal men slutade på en fin 7:e plats. Även Wilma Jönsson hade en riktigt bra dag, efter en strulig säsong gick hon ut som sista tjej i prologen och det var säkert flera som trodde att topp 30 listan var klar när Wilma slog till med en 6:e plats i prologen, Wilma fortsate sedan att övertyga och tog sig till semifinal och slutade på en fin 11:e plats.

I H17-18 finalen fanns både Marcus Grate och Marcus Fredriksson med, Fredriksson fick dock sina chanser i finalen förstörda efter ett fall och slutade på en 6:e. Grate gjorde en bra tävling och visade återigen att han är en av de vassaste sprintrarna i H17-18 då han knep en 5:e plats.

I D19-20 visade Mimmi Björn bra form och krigade sig till en 8:e plats

Utöver det var det många topp-30 resultat från Lycksele elever idag tex Björn Sandström 16:e, Linne Stark 16:e, Julia Nyström 17:e, Saga Stenman 18:e, Olivia Persson 19:e, Mattias Westerlund 20:e, Frida Hedman 20:e, Mattias Sundin 27:a.

DSC_3879               Elina

DSC_3854Linda

DSC_3873Marcus Grate

DSC_3876Marcus Fredriksson

DSC_3860Mimmi och Julia

Paste your AdWords Remarketing code here