JSM läger i Ö-vik

Efter första dagen av vårt JSM läger så kan vi konstatera att Ö-vik har en alldelens utmärkt skidmiljö. Många olika spår och möjligheter till kanonträning. Dagen började med ett distanspass där eleverna körde 2-2,5 timmar. De kunde delvis åka Fabriksloppsspåret och dessutom fick man prova det två tuffa stigningarna, Domusbacken och ICA backen.  Under kvällspasset en lite annorlunda sprinttävling. Här fick alla 26 tjejer och killar tävla i samma klass på damernas JSM sprintbana. Alla fick åka en prolog och sedan kvart, semi samt final. De fick alltså köra fyra lopp och tävlingen var mycket tight i startschemat ett heat per minut. Kul att några ungdomar från Hägglunds, Vårby och Husum ville vara med. Det verkar drag i Hägglunds Skidor, som samtidigt hade träning.Ola

Paste your AdWords Remarketing code here