JSM GULD till Rebecca

I strålande sol och ordentligt klisterföre har skiathlon i Sundsvall avgjorts. Först ut var damer 17-18 där Ebba Andersson från Sollefteå tog en klar seger.  Från Lycksele skidgymnasium var det bara tre åkare som kom till start, Ida Gustavsson åkte in på en 26 plats Sandra Wiig 28 och Hulda Forsberg 32 plats. I damer 19-20 var det hårdkörning från första stavtaget, Hedda Bångman drog hårt hela vägen, men in på upploppet kunde Hedda inte hålla undan för Rebecca Öhrn som var klart starkare och åkte hem guldet till Vilhelmina. Mattias Sundin och Lukas Adolfsson i herrar 17-18 hade en hård kamp ända in på upploppet där Mattias var starkare och slutade 28 Lukas 29 men endas en tiondel efter Mattias. I herrar 19-20 var Björn Sandström länge med i täten men i sista backen blev det hårdkörning och Björn fick då lucka fram till täten. Björn åkte in på en 4 plats, även Marcus Fredriksson och Jens Selahn gjorde fina insatser. Marcus åkte in på en 8 plats och Jens 14 plats.

Rebecca Öhrn

Rebecca Öhrn

Jens Selahn

Jens Selahn

Björn Sandström

Björn Sandström

Hulda Forsberg

Hulda Forsberg

Paste your AdWords Remarketing code here