JSM-brons sprint

I dag har det körts fristilssprint på JSM i Kalix. Till att börja med vill vi gratulera Simon Karlsson som tog en bronsmedalj i H17/18. Simon var stark hela dagen och var snabbast i kvalet, kvartsfinal och semifinal och var med och fajtades hela vägen in i finalen. Många Lyckseleelever gjorde ett starkt kval och tog sig vidare till finalerna, 11 st stod på startlinjen när kvartsfinalerna drog igång. I D17/18 var Alice Hellström och Klara Abrahamsson vidare till kvartsfinal och båda var nära att ta sig vidare till semi men det räckte inte riktigt ända fram. I D19/20 var Hulda Forsberg, Olivia Persson, Ida Gustavsson och Sandra Wiig vidare. De gjorde bra lopp och Olivia låg länge på en lucky loser plats men blev nedpetad i sista heatet. I H17/18 var Simon, Oscar Årebäck och Emrik Nordgren vidare och i H19/20 gick Carl och Mattias vidare. Carl tog sig enkelt vidare till semifinal men missade finalen med en ynka 1 hudradel. I morgon är det vilodag och på lördag väntar 5 och 10 km klassiskt.

Simon

 

Carl i tät

Ida, Hedda, Ellen, Tobbe och Emrik agerar hejarklack i finalen

 

Paste your AdWords Remarketing code here