Ingen snö i sikte

Det ser inte så ljust ut på snöfronten just nu. Vi hade planerat att åka på snöläger i Saxnäs den här veckan, men det blev tyvärr inte så på grund av snöbristen. Så nästa vecka siktar vi troligen på ett läger i Rovaniemi i stället. Där ska det enligt rapport finnas över 8 km skidspår tills dess. Den här årstiden är det ofta lite ovisst. Man vet aldrig var och när snön och kylan kommer, så det är bara att vara på hugget och packa väskan så fort tillfälle ges. Många av eleverna har hunnit med att åka en del skidor på höstlovet, men för vissa blir det första skidåkningen för säsongen nästa vecka. Vi längtar såklart jättemycket efter vinter och skidåkning nu!

Men träningsförhållandena den här hösten har varit och är fortfarande superbra. Vi klagar verkligen inte. Sol nästan varje dag hela Oktober! Det är nästan bättre att köra på med bra barmarksträning lite längre än att åka skidor på riktigt dåliga förhållanden. Ännu värre brukar det vara när det blir isigt och för halt för att varken springa, åka rullskidor eller skidor.

Den här veckan har vi några praoelever som är här och besöker oss och provar på lite av vardagen på skidgymnasiet. Det är hög tid nu att söka skidgymnasium om man är sugen på det! Vi har filmat mycket rullskidor under veckan, både på klassiskt och skate. Vi har även hunnit med vallningsteori för årskurs 1 och anatomi för årskurs 3 och 4. I dag har vi kört stenhårda stavgångsintervaller och i eftermiddag blir det styrka.

20151105_101609

Hulda med toppen i sikte

20151105_101612

Starka praoelever: Arvid och Linus

20151105_101421

Trötta pojkar på toppen. Bara en intervall kvar.

20151105_101227

Hedda på hugget

20151105_101606

Olivia spurtar

 

Paste your AdWords Remarketing code here