Information angående Vinterskidskola och Tannbergsloppet

Skidgymnsiet har idag gjort premiär på Tannberget efter flera veckors skidåkande ute i Kroksjö. Vi planera även imorgon att genomföra ett intervallpass med utgångspunkt från skolan. Snötäcket är inte tjockt och väderprognosen säger flertalet plusgrader under onsdag och torsdag. Vi känner oss därför osäkra hur det kommer att se ut framåt helgen, varför vi har bestämt oss för att skjuta fram det slutgiltiga beslutet om vi ska köra Vinterskidskola till senast torsdag lunch. Vi vill avvakta och se hur hårt blidvädret tar på snön. Vi lever ännu på hoppet att kunna genomföra Vinterskidskolan.

När det gäller Tannbergsloppet har det slutgiltiga beslutet tagits att det är för lite snö för att kunna erbjuda tävlingsmässiga förhållanden. Tannbergsloppet 14-15 december är därför inställt.

Paste your AdWords Remarketing code here