Hemavan-läger dag 3

Hejsan!

Dag tre på hemavan-lägret inleddes med klassiska intervaller i den utslagsgivande backen uppför Laisaliden, en 2,2 kilometer lång backe där man plockar 170 höjdmeter. Vädret var på vår sida denna morgon och solen värmde oss i trots få plusgrader. Efter uppvärmning så var det 4 gånger uppför backen som gällde. Många pressade varandra till sitt yttersta i den krävande stigningen, Carl Schogster gick så hårt att han knäckte rullskidan med de enorma trycket han byggt upp i låren denna sommar medans Alice Hellström och Hulda Forsberg visade ren urkraft i benstyrka när de körde utan stavar uppför backen på grund av skador.

Hulda kämpar uppför backen med en stav

Hulda kämpar uppför backen med en stav

Nöjda och urmejslade varvade vi ned för att sedan få i oss den supergoda maten som serveras här på Hemavan Fjällcenter. Efter den efterlängtade lunchvilan var det ett cross-pass som stod på schemat med löpning över fjället och sedan rullskidor hem, en vanlig kommentar efter löpningen var ”pörskans så blött och lerigt det var”. Med en som vanligt god middag i magen har några roat sig med att spela lite tennis, andra går runt och sjunger och de flesta andra käkar lite götta och umgås. Nu dags för kvällsfika och genomgång av morgondagens prövningar!

Ha de bra! /Marcus Fredriksson, År 5

20160904_165715

Ida, Klara, Elin, Olivia och Linda på första delen av eftermiddagens crosspass.

20160904_161233

Jakob, Carl, Emrik och Viktor klafsar fram i lera och myrmark

Paste your AdWords Remarketing code here