Dag 4 Hemavan

Dag fyra bjöd på ett strålande väder med dimma i dalen. Ett skidgångspass stod på schemat för de allra flesta. De småskadade fick åter känna på backen i Laisaliden denna gång i form av fristilsintervaller. Vi som gick i stavgång  i centrumbacken kom ovan molnen tre stolpar från toppen och kunde se bergen i horisonten och locket i dalen, enormt vackert.  Innan passet var till ända hade solen tryckt undan diset, det var 20 grader varmt och klarblå himmel. Ett mycket bra intervallpass som höll hög kvalité trots dag fyra på lägret. På eftermiddagspasset sprang vi Syterbäcken mot Viterskalsstugan och ner till Hemavan, men det var knappt man ville springa ner till byn, ett pass att njut av när fjällen är som bäst. Många sprang i linne och shorts i september!!! En bra avslutning på ett läger i toppklass. OLYMPUS DIGITAL CAMERA På väg upp på fjället, längs Syterbäcken, Cecilia, Peter, Marcus, Lukas och William

 

DSC_1301

Marcus Fredriksson under sista passet i Hemavan

DSC_1296

Jonna Sundling njuter av höstsolen och utsikten

DSC_1302

Saga Stenman på Kungsleden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paste your AdWords Remarketing code here