Ett toppen pass på Gokart banan!

Halloj!

Hoppas alla har haft en gedigen dag!

Vi på sommarskidskolan har i alla fall haft en toppen dag fylld av teknik träning och mjölksyra.

Nu på eftermiddagen körde vi nämligen ett riktigt roligt sprint pass på Gokart banan, i form av fri stil.

Vi började med en lättare uppvärmning där alla fick känna på banan och prova lite olika kurvtagningar samt så körde vi några impulser längs banan. Efter det så fick alla testa på några starter med några nycklar att tänka på!

SEDAN mina damer och herrar började det roliga! SPRINT HEATEN! Med tankarna på olika varianter av kurvtagningar samt tekniken under starten så hade vi väldigt kul runt banan! Vi körde fyra stycken heat och sex stycken åkare i varje. Sen var det bara plattan i mattan ända in i mål.                              Alla deltagare krigade på fantastiskt bra runt banan och som ledare var det otroligt kul att se!

I slutet av detta pass var det fullt med glada leenden och är säker på att alla var otroligt nöjda, det var då jag!

Jag som skrivit denna hälsning heter Carl och med det önskar jag er alla en fortsatt trevlig kväll!

Redo för start.

Redo för start.

DSC_0331

Viktor krigade på otroligt bra hela passet!

DSC_0337

Erik Karlsson spurtar på!

Carl och Mattias demonstrerar kurvteknik

Carl och Mattias demonstrerar kurvteknik

Elina Nilsson  bekräftar med ett bildbevis att det bara var  glada miner idag!

Elina Nilsson bekräftar med ett bildbevis att det bara var glada miner idag!

Paste your AdWords Remarketing code here