Dags att ansöka till skidgymnasium

Nu är det dags att ansöka till skidgymnasium för elever som går i årskurs 9. Ansökningssidan är öppen mellan den 1 oktober och den 1 december. Alla sökanden behöver även göra en vanlig ansökan till det gymnasieprogram som man vill gå.

På Svenska Skidförbundets hemsida kan du få mer information om vad RIG och NIU är och vilka skidgymnasium du kan välja mellan.  När ansökningstiden har gått ut kommer du att bli kallad till en träff till den skolan du har sökt i första hand. Där genomförs intervjuer och tester som tillsammans med andra kriterier ligger till grund för antagningen. Läs gärna mer om hur antagningsprocessen går till.

Här gör du din ansökan.

Tveka inte att höra av dig om du har frågor om ansökan eller om du skulle vilja besöka oss och praoa för att få prova på hur det är att gå på ett skidgymnasium.

Paste your AdWords Remarketing code here