Dag tre på saxnäslägret

Vanligtvis när vi är på läger i Saxnäs brukar vi vara ganska så ensam, men i år har vi fått sällskap av bl.a Åsarna, Stockvik, Piteå Elit, Polska juniorlandslaget samt Skiduniversitetet i Umeå, däribland ett gäng skidorienterare. Totalt är det ca 110 skidåkare på plats i Saxnäs.

Under lördag förmiddag har vi kört en träningstävling i fristil, damer 5,5 km och herrar 12 km. I herrklassen fick vi tre Piteåpojkar som antog utmaningen, vilket vi tycker var roligt.  I damklassen segrade Jonna Sundling och i herrklassen Marcus Fredriksson med Mikael Norberg som två:a  fem sekunder efter. Tävlingen förlöpte bra, det enda orosmolnet var att även skidorienterarna körde träningstävling och åkte kors och tvärs i spårsystemet. Lyckligtvis klarade vi oss utan incidenter.

DSC_0945

Saga Stenman har just startat

DSC_0952

Olivia Persson

DSC_0948

Wilma Jönsson

DSC_0960

Lyckseles nyförvärv Mattias Vesterlund

DSC_0963

Johan Vesterlund Piteå Elit en av seniordeltagarna

 

Paste your AdWords Remarketing code here