Avslutande dag i Saxnäs

Ett fyra dagar långt läger i Saxnäs lider mot sitt slut. Vi åker hem ikväll,  för att vara hemma i fyra dagar innan vi återvänder till Saxnäs på fredag igen för ett ytterligare fyra dagar långt läger. (planen var Arvidsjaur men pga snöbrist blir det Saxnäs en gång till)

Denna sista dag på lägret är det planerat träning 4-5 timmar. Förmiddagen bjöd på ett fint före och bra väder. Under eftermiddagen är det ett gäng som beger sig ut på topptur upp på Satsfjället, förhållandena lämpar sig för att åka på skaren.

Ett stort Tack till Saxnäsgården, vi uppskattar det enorma jobb ni gör på spåren, den goda maten och den fina servicen vi möts av. Vi ses på fredag!

DSC_0991

Preparering av skidor, Ida, Tove, Jacob och Viktor

DSC_0988

Här torkas det bort snor innan man ska vara med på bild…..

DSC_0989

Glada och för tillfället snorfria tjejer, Hulda och Saga

DSC_0986

Satsfjället som ska bestigas av några under eftermiddagen.

DSC_0980

Vyn från matsalen som vi längtar tillbaka till på fredag när vi återigen kör fredagsmys på Saxnäsgården.

Paste your AdWords Remarketing code here