2014 års Sommarskidskola har dragit igång

Nu har sommarskidskolan dragit igång med en väldigt komplicerande men rolig träningsmetod, nämligen ”Rymmare och Spanare”. Ungdomarna med ledare delas upp i olika lag där rymmarna ska undgå upptäckt av de andra samtidigt som de ska samla så många kontroller som möjligt. Spanarna ska också samla kontroller men de ska också försöka klura ut hur de ska ”fånga” rymmarna.

Genomgång Rymmare & Spanare

                                                 Björn har genomgång av regler inför Rymmare och Spanare

Allt blev lyckat trots lite oenighet angående poäng men det kvittade för resultatet blev desamma. Det är stor spridning i gruppen där vissa är starkare än andra men lagen höll ihop så alla gjorde riktigt fina kämpa insatser!

Linus Westergren

                                                                  Linus Westergren stämplar för sitt lag

Wilhelm Olofsson

                                                                  Wilhem Olofsson stämplar för sitt lag

DSC_0434

                                                             Tävlingsledningen Cecilia, Mimmi och Björn

Toves lag

Toves Lag: Linn Svahn, Gustav Eneslätt, Klara Abrahamsson, Adrian Johansson, Maja Årebäck och Fabian Csiky och dom fick även med sig Marcus Fredriksson Åk 2 på skidgymnasiet.

Elias LagSegrade gjorde Elias lag med:  Johan Samuelsson, Jenny Adelsson, Linn Schogster, Kristina Fridman, Linus Westergren och Linus Tegenborg samt tränare Petter Ögren.

Nu på eftermiddagen kommer ett styrkepass köras som Jonna Sundling (aka Bål- drottningen) kommer att hålla i. Ett lyckat förmiddagspass och ett annalkande styrkepass kan lova en sak, imorgon blir det träningsverk.

Paste your AdWords Remarketing code here