Vecka 37 snart slut

Vi närmar oss slutet av vecka 37 där vi bland annat hunnit med ett långpass på rullskidor efter busjövägen. Där hade vi mycket fokus på teknik och tyngdöverföring i diagonalen. Vi har också som vanligt kört två stycken styrkepass under veckan, ett i gymmet och ett pass cirkelstyrka. På tisdag efter lunch åkte vi ut på Trollringen och körde ett sprintpass på gokartbanan.  Där körde vi först impulser och sedan sprintheat med 5-6 åkare i varje heat. Banan har ganska många kurvor och därför är det viktigt att vara snabb i fötterna och välja rätt linje in i kurvorna.  Torsdag förmiddag hade vi bananbanan inplanerad, kanske inte riktigt alla har koll på vad det är. Det är en intervallbana med varierad terräng ca 1km lång, där vi kör älghufsintervaller. Några av eleverna fick stå över älghufsintervallerna och i stället köra stakintervaller.

20160915_092409

Johan Forslund och Viktor Strömberg kör stakintervaller

20160915_092456                                                                       Hanna Jonsson

dsc_0819                                                               Oscar Årebäck spurtar mot mål

Paste your AdWords Remarketing code here