Vårskidåkning på skaren

Idag började det nya träningsåret måndag  v.17.  Vi staratade upp det med ett underbart härligt skarpass väster om Vägsele ute på myrar, hyggen och på skogsbilvägar. Det blev ett nästa två timmar långt pass där vi irrade omrking som en flock renar.

Våren 1997 myntades uttrycket ”måndag V. 17” på Lycksele Skidgymnasium, vi var då ute på ett fantastiskt härligt skarpass på Tannberget. Och skapade då detta uttryck. Hade det som en mental målbild när det var tungt att träna vi dåligt väder eller vid sämre träningsförhållamden. Då var det alltid  någon som sa ”måndag V.17” och man kunde drömma sig tillbaka till detta grymma pass. Efter dgens pass får vi väl säga att uttrycket lever vidare.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

                                                                  Mimmi Björn på myrarna utanför Vägsele

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

                                                              Mimmi, Cecilia, Elina och Linda solar i kapp.

Paste your AdWords Remarketing code here