Träningstävling och Jullov

Idag är sista skoldagen innan vi går på jullov. Detta firade vi med att köra en träningstävling i klassiskstil på Tannberget. Blidvädret i slutet av förra veckan har bitvis gjort spåren på Tannen ganska hårda och isiga. Vi valde därför att lägga banan på de delar av spårsystemet med bäst förhållandena, vilket gav en tävlingsbana som inte så många hade åkt tidigare trots att de snurrat åtskilliga varv på spåren här(omdömet om bana var att den var tuff). Tjejerna körde ca 7km och killarna ca 14km. Snabbast i damklassen var Rebecca Öhrn och i herrklassen var det Marcus Fredriksson som tog hem segern.

Ellen Holmgren

Ellen Holmgren

Marcus Fredriksson

Marcus Fredriksson

Mattias Sundin

Mattias Sundin

Jens Selahn

Jens Selahn

Paste your AdWords Remarketing code here