Sprintträning med Robin Bryntesson

Sista veckan innan påsklovet har varit full med aktiviteter och träning. Måndagen startade med ett långpass fram och tillbaka till bocksliden. Strålande sol och helt perfekta förhållanden bidrog till att många var ute 3 timmar på förmiddagen. Tisdag morgon var det styrketräning som vanligt och på eftermiddagen fick vi besök av Robin Bryntesson. Robin började berätta lite om sig själv och hur han brukar förbereda sig inför en tävlingsdag i sprint. Robin berättade hur han brukar värma upp inför och under en sprinttävling. Efter Robin berättat om sig själv och svarat på en del frågor gick vi ut och körde teknik. Vi pratade även om viktiga partier på sprintbanan där JSM 2014 kommer avgöras. Vi jobbade med  teknik vid start och målgång och avslutade med några korta race. Vi vill tacka Robin för en väldigt trevlig eftermiddag och hoppas få ta del av Robins kunskaper vid fler tillfällen.DSC_3645 Robin

                                                                                  Robin Bryntesson

Paste your AdWords Remarketing code here