Sprintpass på gokartbanan

Sommarträningen i fyll gång med tufft sprintpass på gokartbanan . För många av eleverna var det första intervallpasset på skate rullskidorna och det satte sina spår på både ben och stavkontot. I grabbarnas heat var det verkligen hårkörning och kubbning om positionerna, tyvärr blev det stavbrott och även omplåstring för ett par stycken. Dagens sprintpass bestod av 5 heat där eleverna fick träna på starter, kurvteknik och även den taktiska delen i en sprint. Efter heaten körde vi korta intervaller 30 sekunders arbete och sedan vila en minut.DSC_4193

                                                                                Power från en fyra DSC_4207

                                                                                          Linda StrömDSC_4208

                                                                                      Olivia Persson

Paste your AdWords Remarketing code here