Sprintpass på gokartbanan

Då har vi kört första sprintpasset på gokartbanan för hösten. Många hårda fajter och även en del vurpor på den tekniskt krävande banan. Under gårdagen hade vi besök av juniorlandslagets Martina Höök som åker runt på landets skidgymnasier för att träffa både tränare och aktiva på skolorna.

På programmet i dag har vi teori där eleverna ska få lära sig om kroppens anatomi. För de flesta eleverna är det vila idag men redan imorgon är det dubbelpass. På förmiddagen kommer vi köra långa intervaller i Bocksliden uppför den ny asfalterade backen, som avslutning på dagen blir det styrka som vanligt.

DSC_0814
Sandra Wiig i början av upploppet

 

DSC_0819

Oskar Årebäck

DSC_0850

Fredriksson och Grate fajtar om att vara först in i kurvan

DSC_0865

Jakob Stark trycker på genom kurvan.

 

Paste your AdWords Remarketing code here