Spänst och Snabbhet

Med lite regn i luften och löparskorna knutna var det dags för eftermiddagens pass på Söndagen. På schemat stod spänst och snabbhet och eftersom Lycksele har en mycket fin löparbana passade vi på att använda oss av den för att genomföra passet!

En lite längre uppvärmning i form av några varv runt banan och svansleken grundade sedan för spänstövningar av olika slag. Ungdomarna spänstade som kängurusar och visade mycket fina kvalitéer!

Sedan var det dags för snabbhetsdelen av passet där ungdomarna fick trycka upp farten i 5 st 60/30 intervaller och sedan 10 stycken 15/15. Ett jobbigt inslag i redan slutkörda känguru-ben, men ungdomarna hade, och har en otrolig kämparglöd som är rolig att se! Efter det avslutades passet med några 80 m starter av olika slag, både vanliga, på rygg och mage och slutligen en sista löpslinga för att varva ned. Ett mycket bra genomfört pass som efter en varm dusch firades med Tacos på elevhemmet!

 

Glada och ovetande ungdomar för vad som komma skall under uppvärmningen..

Glada och ovetande ungdomar för vad som komma skall under uppvärmningen..

Svansleken och Linda är snabb!

Svansleken och Linda är snabb!

Men snabbast var Kristina Fridman med mest band!

Men snabbast var Kristina Fridman med mest band!

DSC_0792

Paste your AdWords Remarketing code here