Sommarskidskolan dag 3

Dagen inleddes som vanligt med frukost på elevhemmet där tröttheten idag var mer påtaglig bland ungdomarna, passen börjar ta ut sin rätt. Förmiddagens pass bestod av skidgångsintervaller på den berömda ”Bananbanan”. För er som inte vet vad Bananbanan är så är det en tuff kuperad slinga efter skidspåret som kräver stor kämpaglöd. Passet inleddes med uppvärmning i form av löpning från elevhemmet till banan.

Väl på plats instruerades sprättande skidgång samt älghufs av årets hemliga gäster, Linn Sömskar och Jonna Sundling, båda i A-landslaget. Därefter fick ungdomarna genomföra fem stycken impulser i sprättande stil i uppförsbacke. Sedan drog vi igång med passets längre intervaller som gick ut på att ta sig runt slingan och låta hjärtat jobba, detta tog mellan 4 – 5min och upprepades fyra till fem gånger. Därefter gick tåget åter hemåt. Alla deltagare genomförde passet med bravur!

Nu väntar lunch och några timmars välförtjänt vila innan nästa pass drar igång.

/Olivia & Mattias

Hemliga gästen Linn Sömskar hufsar på i skogen.

Jonna Sundling, en av årets hemliga gäster.

Jonna Sundling, en av årets hemliga gäster.

Oskar, Viktor och Emil tar igen sig efter intervallerna.

Oskar, Viktor och Emil tar igen sig efter intervallerna.

Elsa och en glad Elin dricker efter intervallerna.

Elsa och en glad Elin dricker efter intervallerna.

En nöjd Linn efter passet.

En nöjd Linn efter passet.

Ungdomarna i full fart.

 

Paste your AdWords Remarketing code here