Scandic cup Östersund

Klockan 09.00 startade dagen med sprintprolog. För Lycksele skidgymnasium blev det en lyckad prolog med många bra insatser, där ibland Saga Stenman med en fin fjärde plats. Första års junioren Oliva Persson visade också under kvalet att sommarens och höstens träning gett resultat, tyvärr tog det roliga snabbt slut i kvartsfinalen på grund av ett stavbrott. I damer 17-18 såg Linnea stark och Elina Rönnlund vassa ut, men efter en hård kamp i semifinalen tog det slut för Linnea. Elina verkade bara bli starkare och starkare under dagen och i finalen var det ingen som kunde hota henne. I damer 19-20 fick IFK Umeå två åkare med till final, Mimmi Björn slutade på en fjärdeplats och Jonna Sundling blev till slut tvåa, efter en hård kamp med Maja Dahlqvist. Även i herrar 17-18 hade skidgymnasiet två åkare i final. Marcus Grate såg väldigt rapp ut hela dagen och slutade på en fjärde plats, i finalen hade han sällskap av sin klasskompis Marcus Fredriksson som slet hårt i semifinalen. I semifinalen var han faktiskt ner i backen ett kort ögonblick, Marcus fortsatte att kriga under hela dagen och slutade tvåa i finalen.  Dagens snyggaste omkörning stod Mattias Vesterlund för, han visar också att formen är på gång genom att ta sig till semifinal.

                                                                                          Jonna Sundling

                                                                                      Marcus Fredriksson

                                                                                    Mattias Vesterlund

                                                                                       Elina Rönnlund

                                                                                           Mimmi Björn

                                                     Marcus Fredriksson och Marcus Grate efter finalen

Paste your AdWords Remarketing code here