Öppet läger och besöksdag på Lycksele Skidgymnasium

Den 23-26 september är det äntligen dags för vårt populära öppna läger tillsammans med skidgymnasiets elever. Syftet med lägret är att få testa på hur ett träningsläger på skidgymnasiet kan se ut. En nyhet för i år är att vi har förlängt lägret med en extra dag. Lägret riktar sig först och främst till ungdomar födda 2006, men i mån av plats även för de födda 2007.

På grund av rådande Covid -19 pandemi är platserna begränsade. Först till kvarn!

Kostnaden för lägret är 1695 kr som inkluderar boende på hotell Lappland, mat, ledare, transport på plats och ett besök på SPA mm.

Preliminärt program
Torsdag kväll: Rullskidor klassiskt A3
Fredag förmiddag: Löpning A1
Fredag eftermiddag: Rullskidor klassiskt impulspass
Lördag förmiddag: Rullskidor skate A3+ sprintpass
Lördag eftermiddag: Rullskidor klassiskt A1 (teknik)
Söndag förmiddag: Crosspass Löpning A1 + Stakning A1
Lägret avslutas efter lunch

Besöksdag på Lycksele Skidgymnasium

I samband med lägret finns även möjlighet för föräldrar och ungdomar att få komma på vår besöksdag under torsdag eftermiddag och få information om skidgymnasiet. Ange om du/ni vill deltaga på besöksdagen längst ner i anmälningsformuläret till lägret.

Anmälan och frågor

Tryck här för att anmäla dig till lägret och besöksdagen!

Sista anmälan 16 september


Vid frågor kontakta Terese Therell
tel: 072-207 17 44
e-post: terese.therell@edu.lycksele.se

Paste your AdWords Remarketing code here