Masstart i Idre Scandic Cup

Kylan höll ett stadigt grepp om Idre även på söndag, men tävlingarna kunde genomföras.

I damer 17-18 spännde Elina bågen och försökte gå med en suverän Ebba Andersson som ohotat vann. Elina kroknade lite på slutet men slutade på en fina 4:de plats. Rebecca kämpade trots onda fötter och slutade som 15:de. Många av våra tjejer och även killar kom inte till start pga kylan. I D19-20 Spurtvann Jonna Sundling före Maja och Sofia ,Mimmi Björn slutade som fina 6:a och Cecilia Mårtensson 18 :de. I herrar 17-18 rykte två killar tidigt Jonas Eriksson och Martin Herbert segern stod mellan dessa och Jonas gick segrande ur den striden. I nästa klunga åkte Fredriksson, Grate och Vesterlund. På slutet var Mattias Vesterlund (som hade oturen att tappa skidan igår) starkast av Lyckselekillarna och spurtslog Marcus Fredriksson. Mattias slutade 5:a, Marcus Fredriksson 6:a och gårdgens segare i sprint Marcus Grate slutade 11:a. Jens Selahn åkte in som 27:a. Även förstaårs killarna Mattias Sundin och Carl Schogster gjorde en bra insatts. I den avslutande klassen H19-20 hade vi bara en representant från skidgymnsiet och det var Björn Sandström. Björn låg bra med i tätklungan som 3:a när det blev trångt och han gick omkull och föll långt ner i fältet. Innan han jobbat sig upp hade fyra herrar i täten gjort ett ryck och Björn lyckades alldrig få kontakt. Ruus vann före Burman, Lagesson och Svensson. Björn slutde som 6.a.

Cissi mass Idre

Cecila Mårtensson på väg mot mål, 18:de plats

Masstart h17-18 Idre

Strax efter start i H17-18, Vesterlund, Fredriksson och Grate

Mass segrare H-17-18

Segrare H17-18 Jonas Eriksson

Mattias & Carl

Mattias och Carl hängde ihop i princip hela loppet och slutade 33:a resp:34:a

Mass Idre Grate

Marcus Grate

Paste your AdWords Remarketing code here